وب سایت تخصصی و کامل کولر گازی ایران :: لینک قیمت و خرید آنلاین
فهرست اصلی

صفحه پرسش های متداول به زبان انگلیسی کلیک کنید

~ تی جی ام : کولرهای گازی اسپلیت و پنجره ای و پرتابل،مینی چیلر و فن کوئل، پکیج آبگرم و پرده هوا

پرسش و پاسخ های رایج در زمینه خرید، فروش و یا تعمیرات کولر گازی

صفحه اول _ صفحه دوم

ردیف
1 پرسش کولرگازی اسپلیت یا اسپیلت چیست و چگونه کار می کند؟
پاسخ یکی از رایج ترین انواع کولرهای گازی نوع اسپلیت بوده، اسپلیت در زبان پارسی به معنای دو تکه است و در کولرگازی به معنی کولر با سیستم دوتکه می باشد که واحد یا تکه داخلی همان پانل بوده و تکه یا واحد خارجی همان کندانسور است.

واحد داخلی و خارجی کولرگازی اسپلیت توسط یک جفت لوله مسی عایق شده به همراه کابل ارتباطی به هم وصل می شوند

2 پرسش چند نوع کولرگازی وجود دارد؟
پاسخ 1. پنجره ای 2. پرتابل 3. اسپلیت ها
3 پرسش انواع اسپلیت کدامند؟
پاسخ 1. اسپلیت دیواری 2.اسپلیت سقفی کانالی 3. اسپلیت سقفی کاستی 4.اسپلیت سقفی زمینی (زیر سقفی) 5. اسپلیت ایستاده
4 پرسش کولرگازی پنجره ای چگونه کار می کند؟
پاسخ کولر پنجره ای یک تکه بوده و تمام اجزای تشکیل دهنده آن در یک قاب کنار هم قرار گرفته و به طور کلی اواپراتور و کندانسور و کمپرسور در یک مجموعه قرار دارند و محل نصب این کولرهای یک تکه پشت پنجره می باشد
5 پرسش کولرگازی پرتابل چگونه کار می کند؟
پاسخ کولر پرتابل یا به اصلاح کولرهای قابل حمل مانند مدل پنجره ای یک تکه بوده و تمام قطعات در یک قاب قرار داشته و زیر دستگاه چرخ برای حرکت وجود دارد.

پشت کولر پرتابل یک لوله خرطومی از جنس پلاستیکی وجود دارد به قطر حدودا 15 سانتی متر که گرمای موتور را به بیرون هدایت می کند

6 پرسش اسپلیت های دیواری در چه ظرفیت هایی تولید می شوند؟
پاسخ از ظرفیت 9000، 12000، 18000، 24000، 30000 و 36000 بی تی یو در نوع فقط سرمایش یا سردوگرم و این مدل به ریموت کنترل دستی مجهز هستند
7 پرسش کولرگازی پنجره ای در چه ظرفیتی تولید می شوند؟
پاسخ معمولا" در دو ظرفیت اصلی 18000 و 24000 بی تی یو اما برخی شرکت ها ممکن در ظرفیت 12000 هم تولید کنند. این کولرها می توانند فقط سرد یا سردوگرم بوده و بعضا" به ریموت کنترل دستی مجهز باشند
8 پرسش کولرگازی پرتابل (قابل حمل) در چه ظرفیتی تولید می شوند؟
پاسخ به طور رایج در ظرفیت 9000 و 12000 بی تی یو اما ممکن 7000 یا 14000 نیز تولید شود و به صورت فقط سرد و یا سردوگرم هستند و ریموت کنترل دستی دارند
9 پرسش نوع کلاس آب و هوایی در کولرگازی به چه معناست؟
پاسخ سه نوع منطقه آب و هوایی وجود دارد : 1.سردسیر 2. معتدل (تی وان) 3. گرمسیر (تی تری).

بیشتر کولرها نوع T1 هستند و مناطق معتدل را پوشش داده مانند نیمه شمالی ایران و شهر تهران یا کرج. این کولرها تا دمای حداکثر 43 درجه سانتی گراد و جدیدا" بعضی سازنده ها تا دمای 46 درجه سانتی گراد دارند.

اما کولرهای نوع T3 برای مناظق گرمسیری مانند استان های خوزستان، هرمزگان و بوشهر و بعضا" شهرهای سیستان و بلوچستان کاربرد دارند چرا که این کولرها تا دمای 52 درجه سانتی گراد قابلیت کارکرد داشته و حتی برخی سازنده دستگاه هایی تولید کرده اند که در دمای 55 و یا 60 درجه سانتی گراد بدون مشکل کار می کند.

10 پرسش چه شهرهایی علاوه بر استان های جنوبی نیاز به کولرهای گرمسیری (حاره ای) دارند؟ برای این مناطق توصیه می شود
پاسخ شهر یا استان قم عمدتا" +  زاهدان + برخی مناطق جنوبی کرمان
11 پرسش تروپیکال به چه معناست؟ T3
پاسخ تروپیکال در زبان پارسی به معنی حاره ای یا استوایی بوده و ساکنین شهرهای مناطق گرمسیری استفاده کننده کولرهای حاره ای هستند
12 پرسش آیا کولرگازی تروپیکال یا حاره ای در مناطق معتدل مانند تهران کاربرد دارد؟
پاسخ بله می تواند در تهران یا شهرهای نیمه شمالی هم کولر تروپیکال نصب کرد اما ضرورت ندارد اما برخی سازنده های کولر کلا" کولر حاره ای دارند و یک نوع تولید یا وارد می کنند
13 پرسش شارژ گاز و سرویس دوره ای هر چند وقت یکبار نیاز است؟
پاسخ شارژ گاز برای کولرهای پنجره ای و پرتابل تا زمانی دستگاه خنک کنندگی خوبی دارد نیاز نیست چرا که دارای یک سیکل بسته هستند اما کلیه اسپلیت ها به دلیل استفاده از اتصالات برنجی در قسمت اتصال لوله مسی به دستگاه امکان خارج شدن تدریجی گاز وجود دارد لذا توصیه می شود سالی یکبار فشار آن توسط سرویسکار تنظیم شود.

در مورد سرویس شستشو کلیه کولرهای گازی سالی یکبار نیاز دارند و باید کویل های اواپراتور و کندانسور با مواد خاص شوینده شسته شود و فیتلر ها نیز تمیز شود

14 پرسش فیتلرهای کولرگازی چند وقت یکبار نیاز به شستشو و سرویس دارند؟
پاسخ فیلتر های اولیه که ابعادی بزرگ و توری شکل به رنگ معمولا" مشکی هستند در محیط های خانگی ماهی یکبار و محیط های ادای و فروشگاه ها هر دو هفته یکبار شسته شده و پس از خشک کردن در محل خود قرار داده شوند. فقط با آب خالی بشویید و حتما" انجام دهید.
15 پرسش اگر فیلترهای اولیه هر دو هفته یا ماهی یکبار شسته نشود چه اتفاقی می افتد؟
پاسخ باعث شده بعد از یکسال اواپراتور بوی بد بگیرد و درون پانل گردو غبار و رطوبت تشکیل لجن دهد که سرویس کامل را به جلو می اندازد و مصرف برق بالا رفته و پرتاب باد کم می شود
16 پرسش سرویس سالیانه تا چه حد جدی است؟
پاسخ سرویس سالیانه را حتما" جدی بگیرید چرا که در صورت عدم سرویس مصرف برق دستگاه شما بالا رفته و پرتاب باد دستگاه کم می شود و در دراز مدت آسیب جدی به دستگاه می زند. حتی کولرهای آبی سالی یکبار سرویس و تعویض پوشال می شوند...
17 پرسش فیلتر های هپا یا زئولایت و پلاسما چگونه بایست سرویس شود؟
پاسخ این فیلتر ها فقط باید خاکشان گرفته شده و شستن آنها باعث خرابی و بی اثری شان می شود. می توانید با سشوآر خاک روی فیلتر را بردارید و دوباره سر جایش قرار دهید
18 پرسش شارژ گاز چقدر هزینه دارد؟
پاسخ اگر شارژ گاز از نوع فریون 22 باشد و به صورت تکمیلی سالی یکبار باشد در حدود 40 تا 50 هزار تومان است اما اگر دستگاه کامل گاز خالی کرده ، شارژ گاز کامل بین 60 تا 90 هزار تومان است (قیمت گاز 22 در سال 1393 محاسبه شده است)
19 پرسش شارژ گاز 410 و یا 407 چقدر هزینه در بر دارد؟
پاسخ شارژ گاز تکمیلی در حدود 60 تا 70 هزار تومان و برای شارژ گاز کامل در حدود 80 تا 110 هزار تومان (طبق قیمت گاز410 در سال 1393)
20 پرسش تفاوت قیمت شارژ گاز 22 با 410 در چیست؟
پاسخ توجه کنید دستگاه های گاز 410 جدیدتر بوده و به طور متوسط 4 تا 5 سال است وارد بازار شده و رواج یافته لذا در سال جاری و یا سال های آینده هزینه آن در مقایسه با گاز 22 پایین تر خواهد شد.

و لازم است بدانید کولرگازی با گاز 22 از ابتدای سال 2015 میلادی دیگر تولید نمی شود و در نتیجه به دلیل عدم تولید دستگاه جدید گاز 22 ، هزینه شارژ آنها نیز به تدریج گران تر خواهد شد.

نتیجه گیری: گاز 22 در حال حاضر سال 1393 و قبل آن ارزان تر بوده ولی در سال بعد و آینده گاز 22 به نسبت گاز 410 گران تر خواهد شد.

20 پرسش در مورد خرید کولرگازی با گاز 22 چه توصیه می شود؟
پاسخ گاز فریون 22، به دلیل اینکه مخرب لایه ازون بوده و به محیط زیست ما انسانها صدما می زند تولید آن از سالیان قبل در جهان به تدریج در حال انقراض است به طوری دستگاه تهویه مطبوع جدید از سال 2015 میلادی تولید نخواهد شد اما تولید گاز 22 تا سال 2050 میلادی برای دستگاه های قدیمی تامین خواهد شد.

دلیل ارزانی کولرهای با گاز 22 در همین است و مورد مهم تر راندمان پایین این دستگاه ها در مصرف برق در مقایسه با کولرهای گاز410 است.

21 پرسش چند نوع کمپرسور در کولرگازی وجود دارد؟
پاسخ 1.پیستونی : در ظرفیت 18000 تا 36000 بی تی یو، راندمان پایین و سروصدای بالا به همراه مصرف برق بالا. تقریبا" تولید کمپرسور پیستونی در کولرگازی از رده خارج شده است.

2.روتاری : از ظرفیت 7000 الی 36000 بی تی یو، راندمان بالاتر و صدای کمتر و مناسب برای کولرهای 7000 تا 24000 بی تی یو

3.اسکرال (اسکرول): از ظرفیت 24000 الی 96000بی تی یو، راندمان بالا و کم صدا و پر قدرت. کمپرسور اسکرال در اسپلیت های دیواری 30000 و 36000 و همچنین اسپلیت های ایستاده 48000 و 60000 و بالاتر کاربرد دارد.

22 پرسش ارتباط گاز مبرد با کمپرسور چیست؟
پاسخ هر نوع کمپرسور می تواند برای انواع گاز های خنک کننده تولید شود. اما وقتی یک نوع کمپرسور برای گاز مثلا"22 در کارخانه تولید شود، در آینده نمی توان گاز دیگری به آن تزریق کرد.
23 پرسش ارتباط مناظق آب و هوایی با کمپرسورها چگونه است؟
پاسخ به دلیل اینکه در مناطق حاره ای یا تروپیکال حداقل ظرفیت کولرگازی باید 12000بی تی یو باشد لذا کمپرسور 7000 و 9000 بی تی یو نوع مناطق معتدل است.

اما از ظرفیت 12000 و بالاتر کمپرسور حاره ای تولید می شود و هر نوعی اعم از روتاری یا اسکرال می تواند باشد.

24 پرسش هزینه سرویس سالیانه کولرگازی در سال 1393 چقدر است؟
پاسخ یک کار با کیفیت و درجه در حدود 40 تا 50 هزار تومان است و البته هزینه شارژ گاز جدا از این مبلغ است و همچنین اگر نیاز به تعوض قطعه باشد هزینه قطعه و اجرت تعویض جدا است. این مبلغ شامل سرویس شستشو پانل و کندانسور (یونیت خارجی) و شستشوی فیلترهاست
25 پرسش هزینه ایاب ذهاب و یا همان هزینه رفت و آمد سرویسکار و یا نصاب چقدر است؟
پاسخ اینگونه مبالغ حدودی و شهر با شهر فرق دارد اما در تهران در حدود 20.000تومان است
26 پرسش هزینه نصب چقدر است؟
پاسخ کلیه دستگاه های نو برای یکبار اجرت نصب آنها رایگان است اما در بار دوم و یا نصب مجدد اجرت نصب جداگانه بوده و اجرت نصب مجدد در حدود 60 تا 90هزار تومان برای اسپلیت دیواری است.

نکته: برخی مارک ها علاوه بر اجرت نصب رایگان دارای 5 متر و عایق رایگان هستند اما نه همه شرکت. و به طور کلی لوازم نصب و راه اندازی هر چه که باشد جداگانه و با خریدار است

27 پرسش خانه ما لوله کشی اسپلیت توکار شده است و الان تصمیم به خرید کولرداریم لذا چه کار باید انجام دهیم؟
پاسخ زمانی که خانه ای جدید خریداری می کنید از مالک قبلی بپرسید لوله کشی اسپلیت ها توسط کی انجام شده تا بتوانید اندازه یا سایز لوله مسی و همچنین تعداد رشته کابل برق را از آن شخص بپرسید.

یا از فروشنده بخواهید بازدید کند و کولرمناسب با لوله کشی و برقکاری انجام شده را بدهد

28 پرسش کابل فرمان و برق اصلی کولراسپلیت چه فرقی با هم دارند؟
پاسخ کابل برق اصلی یا برق تغدیه در اصل کابلی است که اتصال کولرگازی را به شبکه برق شهر و کنتور برق وصل می کند و در بعضی مدل ها این کابل از سمت پانل داخلی و در بعضی مدل ها از سمت کندانسور(کمپرسور) اجرا می شود.

کابل برق تغذیه 2 رشته و معمولا نمره 2.5 یا بیشتر بسته به متراژ و ظرفیت دستگاه است و اگر ارت در ساختمان باشد این کابل 3 رشته است.

کابل برق فرمان به کابلی گفته می شودکه رابط بین پانل داخلی و کندانسور یا همان یونیت خارجی می باشد و معمولا 4 یا 5 و یا 6 رشته از نوع نمره 1.5 می باشد

29 پرسش کابل برق فرمان در سیستم اینورتر فرق دارد؟
پاسخ بله، کابل برق ارتباطی بین یونیت های داخلی و خارجی در اسپلیت های اینورتر معمولا خاص بوده و کابل شیلد دار 4 رشته می باشد. دلیل آن عدم تاثیر نویز رو سیستم است.

صفحه اول _ صفحه دوم

 

برای اطلاع از تعرفه نصب و خدمات کولرگازی 1394 اینجا کلیک کنید

پیغام خطا 1 + پیغام خطا 2 + پیغام خطا 3 + پیغام خطا 4 + پیغام خطا 5

خواهشمند است مطالب فنی و نوشته های این وب سایت را کپی نکرده و یا با کسب اجازه و درج منبع و لینک سایت اقدام به این کار کنید.

تعهد اخلاقی و رعایت اصول حرفه ای شما باعث دلگرمی و روزافزونی بار فنی این سایت خواهد شد.

 

کلیه حقوق این مجموعه نزد مرجع کامل کولرگازی ایران محفوظ می باشد.
Copyright © 2015 www.KoolerGazi.com All rights reserved.
طراحی، اجرا و پشتیبانی: مرجع تاسیسات و تهویه مطبوع ایران